D-SLR ile Video

Son yıllarda D-SLR Tip fotoğraf makinelerine video özelliğinin dahil edilmesi ve zaman içerisinde geliştirilmesiyle Profesyonel Fotoğraf makineleri ile kısa filmler, klipler ve hatta reklam filmlerinin çekimleri yapılmaya başladı.Peki Bu tip işlerde neden D SLR Fotoğraf makineleri tercih ediliyor:

Profesyonel Video kameraların maliyetlerinin yanısıra D SLR fotoğraf makinelerin en tipik özelliği olan objektif değişim özelliği ilk tercih sebebi.Böylece kullanıcı çekeceği konuya uygun bir objektif açısı belirliyebiliyor. Ayrıca sabit odak uzaklığına sahip ve oldukça  kaliteli  görüntüler oluşturan optikleri kullanabiliyor. Örneğin bir sahnede 50mm bir objektif kullanılabilirken diğer sahnede  10,5 mm bir balık gözü objektif kullanılabilmektedir. Nikon D SLR bir makine ile Nikonun ürettiği 60 milyon lens yelpazesinden yararlanılabiliyor. Diğer bir konuda fotoğrafik görüntü üretmeye alışmış fotoğraçılar diyafram, alan derinliği, ıso gibi fotoğraf tekniklerini film üretimine aktarabiliyor. Bu da fotoğraf ile hareketli görüntü arasında adeta bir köprü vafizesi görüyor. Profesyonel Fotoğrafçılar bu sayede İşlerinde videoyu da kullanabiliyor. Teknik olarak bir avantaj da  D SLR fotoğraf makinelerinin sensör boyutlarının daha büyük olması. Bu da görüntülerin  renk zenginliğinin ve detayların artmasını destekleyen bir durumdur. Ayrıca Bu makinelerde 24 fps özelliği  yani 1 saniyelik görüntünün 24 ayrı jpeg fotoğraf karesinden oluşması  sinematik görüntüye daha yakın olmasını da sağlıyor.

Tüm bu sebeblerle D SLR fotoğraf makinelerinin video özelliğinin ilgi çekmesi üretici firmaları da harekete geçiriyor. 2010 Yılından itibaren Nikon D SLR fotoğraf makinelerinde video konusunda oldukça yenilikçi özellikler bulunuyor.Örneğin D7000 Modelinde daha önce sıkıntılı  olan Video modunda otofokus çözümü bulunuyor.Yeni AF-F yani Video modunda sürekli ve takip sistemi ile çalışan otofokus özelliği sayesinde Full HD Kalitesinde netlik problemi yaşanmadan videolar Çekilebiliyor. Bu özellikleriyle D7000 Nikkor objektifler ile desteklendiğinde oldukça kaliteli kısa filmler için ideal bir ürün.

tarafından yazıldı.

Yorum yok.

Bir cevap bırakın

Mesajınız