Dronlar ve Hava Fotoğrafçılığında Devrim

Son yıllarda gelişen teknolojileriyle 4K Kayıt ve canlı yayın kalitesine ulaşan insansız hava araçları Dronlar,en basit amatörce kullanılanından en profesyonel  görüntüleme sistemlerine GPS sinyallerini kayıt gibi teknolojik donanımları ile hava fotoğrafçılığında ve Fotogronometri alanında devrim oluşturdu. 1998 yılında hava fotoğrafçılığı ve özel bir harita firmasında ( o yıllarda zaten iki firma vardı bu işi yapabilen) fotogronometrik çalışmalar yapma fırsatı bulmuştum. Bu dönemde havadan bir arazinin fotoğraflanarak arazinin fotografik haritasının elde edilmesi aşamalarını anlatayım.

maxresdefault

Öncelikle haritası çıkarılacak arazi uzman personel tarafından incelenir ve yersel eğim v.s ölçümlemeleri yapılır. Bu işi o yıllarda daha çok asker emeklisi ağabeyler ya da askerlikten erken ayrılmış özellikle de sınıfı istikam olan kişiler yapardı. Bu aşamadan sonra fotoğraflama uçuşu aşaması başlardı. Öncelikle uçuş planması yapılır. Kaç uçuş yapılacak bir uçuş sırasında kaç pafta fotoğraflanacak. Her pafta için kaç yedek kare çekilecek bunları yazılı hale getirirdik. Bundan sonra uçuştan bir gün önce uçağın gövdesine bağlı bulunan kameranın bakım ve kontrolü yapılırdı. Bu yıllarda digital görüntülemenin sadece adı biliniyordu. Ancak kameralar analogdu. Kullandığımız Topocart  marka bu cihaz 13×18 cm ebadında plan film kullanıyordu. Kabloları, uçağın içindeki tetikleyici sistemlerle başına oturduğunda uzay yolu dizisindeki Mr.Spake sanırdın kendini.

arialsurveying

Filmlerin hazırlanmasının ardından uçuş başlardı. Çekim noktalarının verildiği pilot arkadaşımız o noktalara gelindiğinde pafta no 1 kare 1,2,3 gibi komutlarla yönlendirir ben de besmeleyle her kare için iki kare ki pozlamayı hava koşullarına göre bir normal bir açık ya da koyu kare şeklinde gerçekleştirirdim. Arazini büyüklüğü ve yapısına göre fotoğraflama işlemi 3 ila 4 günde bitirilebilirdi. Yalnız hava bir gün açık diğer gün kapalı olursa asıl sıkıntı başlardı.Sonra banyo işleminde az ya da çok yıkama yaparak dengelemeye çalışırdık. Banyo edilen filmleri yüksek çözünürlüklü film tarayıcı vasıtasıyla digitale çevirerek kareleri yan yana photoshop’un en basit versiyonu ile çakıştırırdık.

Birleşme noktalarını üst üste bindirme yöntemi ile arazinin tam bir görüntüsü oluşur.Sonra uzmanlar bu görüntüyü başka bir program vasıtasıyla ortafoto şekline çevirir ve üç boyutlu haritanın çıktısı alınarak müşteriye 10-15 gün içerisinde teslim edilirdi.

Dronlar

Dronlar

Şimdi bir Dron vasıtasıyla ister yüksek çözünürlüklü digital görüntülerden istifade edilerek bu işlem 1 gün içerisinde hatta daha gelişmiş versiyonlarla daha havada iken harita haline getirilebiliyor.Aradan geçen süre içerisinde bu gelişim bir devrim niteliğindedir.Personel, uçuş maliyeti göz önüne alındığında maliyetlerinde bu oranda düştüğü de açıktır. Bu havadan görüntüleme cihazları ayrıca sinema ve tanıtım filmlerinin de vazgeçilmezi olmuştur. Takip modları sayesinde kumanda etmeden siz arabanızla ilerlerken Dronunuz sizi havadan takip eder hale gelmiştir. Bakalım ileride bu teknoloji, görüntüleme alanında daha neler getirecek.

tarafından yazıldı.

Yorum yok.

Bir cevap bırakın

Mesajınız